Menu
Home » Soczewki kontaktowe

Perfect Vision - soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe

Współpracujemy z czołowymi producentami soczewek kontaktowych takimi jak:

 

Użytkownicy okularów zastanawiają się czasami, jakie to uczucie widzieć wszystko bez okularów i uwolnić się od konieczności patrzenia na świat przez ramkę oprawy okularowej. Takim osobom proponujemy miękkie soczewki kontaktowe, które dają duży komfort i wygodę.

Miękkie soczewki kontaktowe korygują wady wzroku, takie jak:

 • krótkowzroczność
 • nadwzroczność
 • astygmatyzm
 • prezbiopię
 • różnowzroczność (w każdym oku różne wady wzroku)
 • bezsoczewkowość (np. po operacji zaćmy)

Mogą również służyć jako opatrunki po zabiegach na oku lub jako obturatory dla dzieci u których stwierdzona została choroba zezowa.

Miękkie soczewki kontaktowe możemy podzielić ze względu na materiał, z którego są wykonane i na system noszenia. Ze względu na materiał miękkie soczewki kontaktowe dzielimy na: soczewki hydrożelowe i najnowszej generacji soczewki silikonowo-hydrożelowe.

Ze względu na system noszenia wyróżniamy:

 • Soczewki jednodniowe (jednorazowe, para soczewek noszona jest przez jeden dzień, np po nałożeniu rano, zdjęcie wieczorem i wyrzucenie, nie ma tu konieczności stosowania płynu do soczewek), dostępne w sprzedaży w opakowaniach po 30 sztuk
 • Soczewki w systemie dwutygodniowym (jedna para noszona jest przez dwa tygodnie, należy je ściągać na noc do specjalnego pojemnika z płynem do soczewek), dostępne w sprzedaży w opakowaniach po 6 sztuk soczewek
 • Soczewki w systemie miesięcznym (jedna para noszona jest przez jeden miesiąc, należy je ściągać na noc do specjalnego pojemnika z płynem do soczewek), dostępne w sprzedaży w opakowaniach przeważnie po 6 sztuk soczewek

Ze względu na system noszenia miękkie soczewki kontaktowe możemy podzielić na:

 • Soczewki w systemie dziennym (zawsze zdejmowane na noc)
 • Soczewki w systemie elastycznym (możliwe spanie w soczewce przez 1-2 dni w tygodniu)
 • Soczewki w systemie ciągłym (noszenie soczewki bez zdejmowania np. przez 30 dni)

Posiadamy wszystkie rodzaje miękkich soczewek kontaktowych. Każdemu pacjentowi indywidualnie dobieramy soczewki kontaktowe o odpowiedniej średnicy i promieniu krzywizny dopasowanemu do parametrów gałki ocznej.

System noszenia soczewek kontaktowych określamy w naszym Gabinecie indywidualnie dla każdego pacjenta po dokładnym badaniu wzroku.

Zalety soczewek kontaktowych:

 • Zapewniają nieograniczone pole ostrego widzenia
 • Powodują, że wielkość obserwowanego przedmiotu jest naturalna (okulary „minusowe” pomniejszają obraz, okulary „plusowe” powiększają obraz)
 • U wielu pacjentów stosując soczewki kontaktowe można uzyskać lepszą jakość widzenia niż w okularach
 • Są korzystniejsze dla osób, które mają wysokie wady wzroku oraz w różnowzroczności
 • Dają możliwość noszenia dowolnych okularów przeciwsłonecznych osobom, które noszą okulary
 • W przypadku soczewek kontaktowych nie ma problemu z odbiciami światła, które występują na powierzchni soczewek okularowych, nie ma także konieczności stosowania powłoki antyrefleksyjnej
 • W wielu sytuacjach soczewki kontaktowe dają lepszy efekt kosmetyczny oraz większą możliwość uprawiania sportów
 • Soczewki kontaktowe dają dobrą jakość widzenia niezależną od pogody
 • Dają możliwość zmiany koloru oczu

Są również pewne przeciwwskazania do noszenia soczewek względne i bezwzględne, o których mówimy po dokładnym badaniu oczu.

Do takich przeciwwskazań możemy zaliczyć czynne infekcje odcinka przedniego oka, cukrzycę, znaczne zmiany hormonalne, zespół suchego oka.

Rodzice, których dzieci mają wady wzroku, często zastanawiają się nad tym ile lat powinno mieć ich dziecko, aby mogło nosić soczewki kontaktowe. Istnieje wiele mitów na ten temat. Tak naprawdę nie ma określonego minimalnego wieku, w którym można zacząć nosić soczewki kontaktowe.

W naszym Salonie Optycznym, Specjalista dobierający soczewki kontaktowe podejmuje decyzję czy Twoje dziecko jest już gotowe na noszenie soczewek.

Soczewki kontaktowe są bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku dzieci, które nie chcą nosić okularów, gdyż źle się w nich czują lub boją się reakcji koleżanek i kolegów. Decyzja o pierwszych soczewkach kontaktowych nie musi czekać do 18 roku życia.

Soczewki kontaktowe odgrywają także bardzo ważną rolę w przypadku sportowców mających wady wzroku. Soczewki kontaktowe są w stanie poprawić wyniki sportowe takich osób o 25%.Dlatego zalecamy sportowcom soczewki kontaktowe jako pierwszy wybór w korekcji wady wzroku.

Obecnie coraz bardziej popularne stają się soczewki jednodniowe (jednorazowe), które nie wymagają stosowania pojemników i płynów do przechowywania. Soczewki te wyrzuca się po jednym dniu stosowania, co jest bardzo wygodne, szczególnie dla osób, które noszą okulary i tylko czasami potrzebują soczewek kontaktowych lub dla osób, które z pewnych względów nie mogą nosić soczewek o dłuższym systemie wymiany. Można z całą pewnością powiedzieć, że są to soczewki kontaktowe „bez zobowiązań” dla nowoczesnych, aktywnych osób.

Wszyscy użytkownicy soczewek kontaktowych powinni pamiętać o badaniach kontrolnych, które wykonujemy w naszym gabinecie w celu sprawdzenia stanu oczu i wykluczenia ewentualnych zmian w fizjologii oka pojawiających się w wyniku nieprawidłowego noszenia i pielęgnacji soczewek. Badania te powinno się wykonywać co najmniej raz na sześć miesięcy.

Każdy obecny i nowy użytkownik soczewek musi pamiętać o koniecznej właściwej pielęgnacji. Bardzo ważne znaczenie ma tu użycie odpowiedniego płynu do pielęgnacji soczewek kontaktowych. Obecne płyny wielofunkcyjne dezynfekują soczewki, nawilżają je, służą do przechowywania. Odpowiedni płyn do soczewek kontaktowych zaleca Specjalista w naszym gabinecie po przeprowadzeniu badania. Podczas pielęgnacji soczewek kontaktowych, należy pamiętać, aby przed zanurzeniem soczewek w pojemniku z płynem wyczyścić je poprzez pocieranie. Przeważnie minimalny zalecany czas przechowywania soczewek kontaktowych w płynie to 4 godziny. Należy pamiętać, że soczewki kontaktowe nie powinny mieć kontaktu z wodą, dlatego jeśli ktoś chciałby popływać w soczewkach powinien użyć soczewek jednodniowych, jednorazowych, które zaraz po wyjściu z basenu powinien wyrzucić.